Juhász István szerint a városnak vigyázni kell az értékeire
Az MKC-t először NB I-be vezető Juhász István már várja a bajnoki rajtot, bízik abban, hogy hosszú távon erős NB I-es csapat lesz Mezőkövesden.
Fotó: keziszovetseg.hu
– Milyen érzésekkel követte végig a lelátóról a találkozót?
– Először is szeretném megköszönni a vezetőségnek a meghívást, s azt, hogy a megérdemelt aranyérmet átadhattam az MKC-nak. Sűrű programom volt, hiszen Szigetszentmiklóson és a Fradi csarnokában serdülő bajnoki döntőt rendeztek. Megnéztem természetesen a csapatot, a bajnokavatást, hiszen eldőlt, hogy a Kövesd lesz a legjobb, s a szövetség részéről, s mezőkövesdi lakosként is meg kell tisztelni egy ilyen eseményt. Boldog vagyok, hogy Mezőkövesden újra lesz NB I-es csapat. Előjöttek a régi emlékek, 15 éven keresztül dolgoztam ott, s 2007-ben én lehettem az első élvonalbeli együttes edzője, amire máig büszke vagyok.
– Több olyan játékosnak is a nyakába akaszthatta az aranyérmet, akik a keze alól kerültek ki, mondott nekik valamit?
– A meccs előtt semmit, hiszen az az edző dolga. Az éremátadás más, Nyikes Csabinak és Molnár Fecának is én adtam a kezébe labdát. Azért lettek kézilabdások, mert akkor olyan folyamatok indultak el a városban, s pont a kezembe kerülhettek. Mukinak is más volt átadni az érmet, hiszen 2007-ben Ciprusról villámigazolásként három héttel a bajnokság kezdete előtt került a csapathoz. Nagy öregeje a gárdának és az NB I-nek. Kleis is közel áll hozzám, hiszen ismerem 17 éves kora óta, a szlovákiai EB-n találkoztunk először, akkor a torna legjobb játékosának választották. Sokszor küzdöttünk, ő játékosként, én válogatott edzőként. Mindenkinek gratulálok, várom, milyen lesz újra az NB I-es csapat.
– Mire lehet képes a csapat, kell erősíteni?
– Amikor 2007-ben feljutottunk, vége lett egy korszaknak: akkor egy félamatőr csapat volt Kövesden. A mostani edzés lehetőségben, állományban is profibb, többen a kézilabdából élnek, akkor csak egy profink volt, a többiek dolgoztak a játék mellett. De itt is vége van most egy korszaknak, az első osztály más kávéház. Meg kell erősíteni a keretet a bennmaradási esélyek növeléséhez. A menedzsment és a szakmai stáb dolga, hogy ezt okosan, ésszerűen, a lehetőségekhez mérten megtegye. A jövő évi NB I a férfi mezőnyben erősebb lesz, mint az idei, a győriek is komolyan terveznek. kemény lesz, de ez a csapat ezzel a szurkolótáborral a háta mögött, amely sok nehézségen átsegítette már őket, hasznos, értékes tagja lehet az élvonalnak.
– Idén húsz éves az MKC, milyen érzések vannak önben ezzel kapcsolatban, mit üzen a játékosoknak?
– Tényleg. Eszembe jut, 1993-ban szegény Bozsik Sanyi bácsi bizományi boltjában ültünk le beszélgetni Sanyi bácsi, Juhász Tóni bácsi, Baranyi Dezső és én, hogy kell egy csapat. Ott alakult meg az MKC, 20 éve. Azóta folyamatos a tagság valamely osztályban. Kerek egész így az év, a jubileummal és a bajnoki címmel, feljutással. Nem a játékosoknak, hanem a városnak tanácsolnám, hogy van egy értéke. Meg kell ünnepelni a húsz évet, a következő 20 évben pedig olyan erővel kell támogatni, hogy ismét olyan értékeket teremtsenek, mint az első két évtizedben. A csapat és a szurkolók nincsenek egymás nélkül, Kövesd pedig híres erről az egységről, ehhez kell még a város támogatása. Amit én szakmai igazgatóként meg tudok adni a csapatnak, azt megadom, segítek, persze nem elvtelenül, hiszen ezt minden más egyesülettel megteszem.
– Mik az aktuális feladatai?
– Tíz év után először fordulhat elő, hogy mind a négy utánpótlás válogatottunk kijut egy világversenyre, a most Gödöllőn edzőtáborozó junior hölgyek is ezért küzdenek majd a héten Csehországban. A szakmai munkát, felkészülést szervezem. A férfi válogatottal júniusban először Lettországban játszunk EB selejtező mérkőzést, majd Szegeden a szlovákokkal. Szeretnénk mindkettőt megnyerni. Aztán júliusban négy napig Törökországban tartok edző-továbbképzést, rendszeresen hívnak, értő fülekre is talál úgy látom, az eredmények alapján jönnek fölfelé. Több edző kollégával írtunk egy könyvet a 6-14 éves korosztály oktatásáról, tantervvel, tanmenettel, tananyaggal, ennek most az utómunkái folynak, szeptemberben jelenhet meg. Novemberben Szaúd-Arábiába utazom két hétre, ugyanaz lesz a feladatom, mint Dél-Afrikában. Addig pedig várom a felkészülést, nézek majd meccseket, várom az NB I rajtját, hová jut a magyar és a mezőkövesdi kézilabda. Remélem, jó csapat lesz itt, sok magyar játékossal, hiszen ez a válogatott érdeke is.
– A junior válogatott NB I-es indulásáról mit kell tudni?
– Elindult a Nemzeti Kézilabda Akadémia, szeptemberben több mint 60 1998-as gyerekkel kezdünk, bentlakásos lesz. Sikerült megegyezni a Ligával, hogy a két junior csapat elindulhasson az élvonalban. Ez régi vágyam volt, a 2005-ös csapattal is el szerettünk volna indulni, de nem tudtuk keresztülvinni, most viszont megszületett az egyezség. Az akadémia nem személyhez és nem klubhoz kötődik, nem üzleti szándék vezérli, nem akarja eladni a játékosokat, hanem utánpótlást akar képezni. A junior válogatott tagjai játszanak majd a saját klubjukban és a válogatottban is. A 13. csapatként induló válogatott eredményeik csak az alapszakaszban számítanak. A csapat hétköznaponként lép majd pályára, a hazai mérkőzéseket Balatonbogláron rendezik majd.
61 hozzászólás