Rajtol a bajnokság – Drizner/Zelei interjú

Szerző: mkc Közzétéve:

A héten elkezdődik a 2021/22-es bajnokság a férfi felnőtt, ifjúsági és a serdülő csapataink számára, ennek apropóján készítettünk egy interjút a csapatok edzőivel, Drizner Péterrel és Zelei Botonddal.



Mikor kezdtétek az alapozást? Hogy alakult a felkészülési program?

Drizner Péter: Július 19-én volt az első közös edzésünk, de előtte természetesen kaptak a játékosok egy 2 hetes rávezető jellegű edzésprogramot. Az első héten még “viszonylag kevesebb” edzésszámmal dolgoztunk, de a második-harmadik héten nem volt ritka a napi három edzés sem. Ilyenkor a nagy meleg miatt reggel 7 órakor voltak a futóedzéseink, délelőtt 10:30-kor és délután 18 órakor pedig a további foglalkozások. Az edzőmérkőzések után valamivel kevesebb lett természetesen az edzésszám, de ilyenkor már bejöttek a videóelemzések is. Az utolsó, szeptember 6-i héten 8 edzéssel és 3 videóelemzéssel készülünk a Békés elleni nyitányra, illetve már hét közepén indulnak a korosztályos bajnokságok, így már ezekkel a mérkőzésekkel is tervezni kell a heto program összeállításakor.

Zelei Botond: Július 19-én a felnőtt csapattal egyszerre kezdte meg az ifi és a serdülő csapat is a felkészülést. A fiúk nagy része a nyarat végig edzette, így magasabb terhelési szintről kezdhettük meg a munkát. Az első három hét volt keményebb, ott előfordult a napi három edzés, de azt gondolom napi kettő a minimum követelmény ebben az időszakban. Ezt a srácok szerencsére maximálisan megértik, és tisztában vannak vele csak ilyen edzésszámmal tudnak elérni a magasabb, kívánt szintre. A kezdeti felmérések eredménye tükrében belőttük Petivel mind a futóedzések, mind a konditermi foglalkozások intenzitását egyénre szabottan, ezek képezték a délelőttök túlnyomó részét, egyéni képzésekkel kiegészítve, a délutáni edzéseken pedig mindig labdás teljes csapatos edzések voltak.

Kik voltak a távozók és az érkezők az egyes korosztályoknál?

D.P.: A tavalyi felnőtt keretből távozott Pásztor Imre, Szöllősi Olivér, Kovács Bence és Fekete Dániel, helyükre érkezett Nagy Dominik kapus Ózdról, Kátai Richárd átlövő Kecskemétről, Dobi Sándor beálló Komlóról és Nyitrai János beálló Nyíregyházáról, utóbbi esetében mindenképpen említést érdemel, hogy ő a klub saját nevelésű, mezőkövesdi játékosa, így ő igazából hazatért hozzánk. Az ifjúsági együttesből kiöregedett Szabó Dániel, de ő már a felnőtt keretünk tagja volt tavaly is, így az ő játékára számítunk a továbbiakban is, valamint Bartók Botond beálló, aki a tanulmányai befejezése után már dolgozik, emellett, ha ideje engedi, akkor részt vesz az ifjúsági csapat edzésein, reméljük, hogy lesz esetleg lehetősége folytatni a kézilabdát a munka mellett is. Rajtuk kívül felsőfokú tanulmányaik megkezdése miatt Pap Benjámin és Orosz Róbert sem tudja jelenleg vállalni azt az edzésszámot, amit az ifjúsági I. osztály megkövetel, de természetesen mindkettejük előtt nyitva áll az ajtó, ha ez a helyzet a jövőben változna. Balkezes játékost szerettünk volna igazolni, egyelőre nem sikerült, de továbbra is figyeljük a lehetőségeket, illetve várnánk az olyan balkezes játékosok jelentkezését is, akik ki jelenleg alacsonyabb szintű korosztályos bajnokságokban játszanak, de vállalnák az iskolaváltással együtt járó magasabb edzésszámot.

Z.B.: A serdülő korosztályból kiöregedtek meghatározó játékosok (Sárosi Balázs, Senánszky Alárd, Bakó Bence, Hevesi Zsolt), valamint Csörgő Kristóf ugyan még korosztályt tekintve játszhatna, de valószínűleg terv szerint nem fog ugyanis egyrészt a nagyobb korosztályokban is komoly szerepe lesz, másrészről pedig a fiatalabbak is bizonyítottak eleget, szépen dolgoznak így maximálisan élvezik a bizalmat. Az érkezők között említhető Nick Bendegúz aki Budakalászról érkezett kapus pozícióba,Illés Nándival karöltve biztos vagyok benne, hogy stabilitást és biztos pontot jelentenek csapatunk számára. Második érkezőnk Orosz Levente aki Nyíregyházáról igazolt hozzánk, ő egy sokszínű játékos a belső pozíciók bármelyikén bevethető, valamint a védelemben is nagy erőssége lehet a keretnek. Az alacsonyabb korosztályból csatlakozott hozzánk Fogas Marci balszélső, kivételes fizikális és technikai képességekkel rendelkezik neki fő feladata a fejlődés mellett, hogy elhiggye nekünk milyen jövő várhat rá ebben a sportban. Végül de nem utolsó sorban Safranka Zalánt említeném, aki edzésmunkájával kiérdemelte, hogy az edzéseket a nagyobbakkal végezze. Ő irányító pozícióban játszik, fő feladata a saját korosztályában lesz, de mindenképpen fontos, megérezze az első osztályú serdülő mérkőzések hangulatát, és színvonalát, ebből biztosan profitálni fog, hiszen jó gondolatokkal rendelkező, jó szemű játékos.

Az előző szezonban még Peti te voltál mindhárom korosztálynak az edzője, ettől a szezontól viszont már Boti a serdülő csapat vezetőedzője. Milyen változásokkal járt ez a gyakorlatban?

Z.B.: Fő célunk a nyáron minden utánpótlás csapatunkra elmondható az volt, hogy olyan edzéscsoportokat állítsunk össze amelyek biztosítják a fejlődési lehetőséget minden játékosnak, illetve megfeleljenek a korosztályi követelményeknek. Azok a játékosok alkotják a mi csoportunkat akiknek különböző okokból a felnőtt edzéscsoport egyelőre sok lenne, de egy-egy edzésre mindig emelünk ki közülük játékosokat az aktuális heti menetrend függvényében. Az edzéseket közösen vezényeljük, mindketten jelen vagyunk természetesen de a csoport 90%-a serdülő korú, így inkább én vezénylem a foglalkozásokat, Peti pedig segít mind nekem, mind a fiúknak a fejlődés érdekében.

D.P.: Mivel csak 8 kézilabdában felnőttnek számító játékosunk van jelenleg, így értelemszerűen rengeteg fiatalnak jó lehetőséget tudunk adni a fejlődésre, illetve emiatt van, hogy a felnőtt alatti “legidősebb” edzéscsoportunk egy vegyes serdülő-ifjúsági csoport. Ezt a csoportot visszük ketten Botival, így több figyelem jut egy-egy játékosra, illetve könnyebb lesz menedzselni szezon közben a versenynaptár okozta nehézségeket. Eddig úgy érezzük, hogy működik ez az új felállás, még természetesen nekünk is szoknunk kell ezt a rendszert, még jobban ki kell használnunk, hogy ketten vagyunk edzésen, hogy még jobban tudjuk fejleszteni a srácokat. Ahogy Boti is említette, próbáltunk működő edzéscsoportokat kialakítani minden korosztályban, a fiúknál és a lányoknál is egyaránt. Azt szeretnénk, ha minden edzőnk minden edzésen tudna minimum 2 kapussal és 12 mezőnyjátékossal dolgozni, ehhez az eddigi tapasztalataink szerint életkortól függően 18-22 fős edzéscsoportok kellenek, optimális esetben 3 kapussal. Emiatt alacsonyabb életkorban is előfordulhat, hogy nem edzenek mindig közösen azok, akik hétvégén bajnokin játszanak, viszont cserébe hét közben lehetőség van sokat játszani akár teljes létszámban is, ezt sokkal fontosabbnak gondoljuk, mint a versenyeztetett korosztályok szerinti edzéscsoportok kialakítását. Pár éve még inkább ez utóbbi volt a gondolatmenet, de ez egy Mezőkövesd nagyságú városban nagyon nehezen megvalósítható, így váltanunk kellett. Amúgy is alacsonyabb életkorban sokkal fontosabb, hogy a heti 4-5 edzésen legyen minden rendben, ennek kell mindent alárendelni, a mérkőzés utána egyrészt magától is rendben lesz, másrészt az igazán fontos mérkőzések legkorábban serdülőben jönnek, addig az a cél, hogy mire 14-16 éves lesz a játékos, addigra már alkalmas legyen arra, hogy könnyen beintegrálható legyen egy magasabb szintű csoportba és be lehessen állítani első osztályú korosztályos mérkőzésekre. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ne tartanánk fontosnak a 10-14 éveseknél a bajnoki mérkőzésket, az a cél, hogy az összes nyerhető mérkőzést megnyerjük, ha lehet, akkor 14 fős rotációval (ami az fiú U14-es első osztályú csapatunknál versenykiírás szerinti alapkövetelmény is), de mégis meghagyva az edzőknek azt a szabadságot, hogy adott esetben szűkebb kerettel meccseljen, mivel azt sem szeretnénk, hogy bárki bármilyen életkorban úgy gondolja, hogy anélkül is pályára lehet kerülni a hétvégén, hogy a hétköznapokon ne tenne meg mindent, ne hozná meg azokat az áldozatokat, amiket a versenyszerű sportolás megkíván.

Hogy sikerültek az edzőmérkőzések?

D.P.: A felnőtteknél az Eger ellen kezdtünk, első mérkőzésnek megfelelő volt. A második, salgótarjáni mérkőzés volt a mélypont, minden tekintetben gyengére sikerült, utána azonban kezdtünk jobban játszani, reméljük, hogy ezt a képet tudjuk majd mutatni a bajnokságban is. A Liga Kupa is elkezdődött számunkra szeptember elsején Debrecenban, sajnos ott vereséget szenvedtünk, de igyekszünk levonni a tanulságokat, hasznos mérkőzés volt az is. Az ifjúsági csapattal nem kötöttünk le mérkőzéseket, a keret egyik fele a felnőtteknél, a másik fele a serdülőknél kapta meg a megfelelő mérkőzésterhelést. Ez egy speciális megoldás, nem feltétlenül tankönyvbe illő, de idén ezt gondoltuk megfelelőnek. Az ifi csapat játékosai hosszú ideje együtt játszanak, így nem jelenthet gondot nekik, hogy kimaradtak ezek a mérkőzések, valamint ugyanazt a játékrendszert használja a serdülő, az ifi és a felnőtt csapatunk is, így nem jelent gondot a játékosok csapatok, edzéscsoportok közötti mozgatása.

Z.B.: Összességében rendkívül hasznosak voltak, elsőre talán többet kaptam mint vártam ez elmondható, még ha tisztában is voltam a képességekkel. Az egri torna miatt picit keserű a szájízem, utólag is azt gondolom nüanszokon múlott akár az első hely megszerzése is. A serdülők hat edzőmérkőzésen vettek részt, elsődleges célunk a játékpercek biztosítása, illetve a formába lendítés volt, ez azt gondolom sikerült.

Mik a célok a bajnokságban, illetve a különböző kupákban a csapataitoknak?

D.P.: Felnőtteknél a bajnokságban az NBI/B-s tagság meghosszabbítása, mindegy, hogyan, ha osztályozóval, akkor azzal, de nyilván ezt mindenki el szeretné kerülni, mi is ezért küzdünk majd. A Magyar Kupában, ahogy tavaly is, úgy idén is szeretnénk egy első osztályú csapatig eljutni, míg a Liga Kupában inkább a középtávú célok lesznek azok, amik meg fogják határozni azt, ahogy majd el fogjuk osztani a játékperceket. Az ifjúsági csapatnál szintén a bentmaradás a cél az I. osztályban, ahol újoncok leszünk ebben az évadban. Nehézség, hogy jelenleg még nem tudjuk, hogy pontosan mennyi kieső lesz, így nehezebb súlyozni a találkozókat, de a felnőtt csapat miatt és a mérkőzésterhelés elosztása miatt biztos, hogy lesznek olyan mérkőzések, amiket “be kell áldoznunk”.

Z.B.: A bajnokságban a korábbi két évben a serdülő csapatunk szenzációsan szerepelt, de a keret magja megváltozott, sokaknak ez lesz az első igazán komoly szezonja, illetve akik tavaly részfeladatokat láttak el, azokra idén már kulcsszerep hárul. Korosztályt tekintve 2004-es születésű játékosunk három van, ebből kettő kapus, tehát reális célnak a középmezőnyt tűztük ki. Fontos megemlítenem, ha fiúk elhiszik magukról a legjobb csapatokat is képesek vagyunk megverni, azonban a korukból adódó hullámzás miatt nincs biztos győzelmünk, mindenki ellen ki kell adnunk magunkból a napi maximumot és akkor nem lesz gond ebben biztos vagyok.

Szeptember harmadikán több játékosunk részt vett a 2006/07-es serdólő válogatott kiválasztó edzésén Szászbereken. Hogy szerepeltek a fiúk, milyen esélyeik vannak a továbbiakban?

D.P.: A COVID-előírások miatt csak a játékosok és a kiválasztást végző szakemberek mehettek be a sportcsarnokba, így csak a fiúk elmondásaira hagyatkozhatunk, ami összességében pozitív volt. Tudni kell erről a kiválasztási rendszerről, hogy többlépcsős, a harmadik-negyedik körig kell eljutnia annak, aki szeretne a serdülő válogatott bő keretéhez tartozni. A szászbereki volt az első körös helyszínek egyike, ahol 7 játékosunk vett részt. Az elmúlt 4-5 év tapasztalatai alapján úgy gondolom, hogy 3-4 játékosunk várható a második körbe, illetve 1-2 játékosunk a bő 60 fő körüli keretbe. Az, hogy lesznek-e továbbjutóink, illetve, hogy kik lesznek ezek, az nyilván függ attól, hogy a különböző posztokon milyen erős a konkurencia országos szinten, de azt elmondhatom Boti nevében is, hogy csalódottak lennénk, ha nem tudnánk legalább egy játékost adni minimum a bő keretbe a 2006/07-es fiúknál.

Múlt héten elkezdődött a középiskola, ez nyilván nagy változást jelent a felkészülésben. Hogy alakul a program iskolaidőben?

Z.B.: Szerencsére a gimnázium minden támogatást biztosít amiért nagyon hálásak vagyunk. A fiúk órarendje úgy lett nekik köszönhetően összeállítva, hogy hétfőn és kedden reggel tudjanak reggeli edzéseken is részt venni. Külön köszönet a tanároknak is akik megértik és támogatják a sporttevékenységet a gyakori hiányzások ellenére is, amelyek a hétköznapi mérkőzésekből adódnak főként. Az említett két reggeli edzés mellett, a meccsritmusnak megfelelően van összeállítva az edzésterv, de délután minden nap tartunk edzést a csapatnak.

D.P.: Rekorlétszámú, több, mint 30 kézilabdázónk jár a gimnáziumba idén, így ez egy új szint a klub számára, aminek meg kell tudnunk felelni. Idén először lányoknak is fogunk reggeli edzéseket tartani, reméljük, hogy hasonlóan érezteti majd pozitív hatását úgy, ahogy a fiúknál már évek óta megszokhattuk. Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a Mezőkövesdi KC ajánlása azok számára, akiknél prioritást élvez a versenyszerű kézilabdázás, az továbbra is a helyi gimnázium. Természetesen próbálunk a más középiskolában tanuló játékosainknak is hasonló előnyöket biztosítani, de erre komoly ígéretet jelenleg nem tudunk tenni.

Mindketten hosszú ideje a klubál vagytok, hogy látjátok, milyen irányban van még előrelépési lehetőség a közeljövőben?

Z.B.: Az elmúlt években véleményem szerint jelentősen léptünk előre olyan területeken amelyek biztosítják a fejlődésünket mind klub mind játékos szinten. Ezúton is szeretnénk ezért köszönetet mondani minden támogatónknak. Elkészült az új konditermünk és ami a célunk volt vele azt gondolom mostanra kijelenthető, hogy elértük, a játékosok a kötelező edzések mellett önállóan is rászoktak mind a rehabilitációs mind az erőállóképesség fejlesztő tevékenységekre. A konditerem gerince pályázati forrásból jött létre, amelyet az Agrinox Market egészített ki különböző berendezésekkel. Új támogatónk az egri Bio Boutique akinek termékei segítenek a mérkőzések előtti, és közbeni teljesítmény fokozásában, valamint kedvezménykártyájával lehetőséget nyújt a játékosoknak az egyénileg szedett táplálékkiegészítők megszerzésére. Ruházatot tekintve is szintet léptünk ugyanis az egységet képző edzős pólók kiosztásra kerültek, ez is azt gondolom fontos a mai modern sportban. Az új kameránkkal megkönnyítettük valamint interaktívvá tettük a videóelemzéseket, ezáltal hatékonyabbá, és egyszerűbbé vált a felkészülés a soron következő ellenfélre. Igyekszünk sok területen fejlődni továbbra is, korszerűvé tenni nem csak az edzéseket, hanem az egész klub működését is, azt gondolom jó úton járunk de határ ezen területen a csillagos ég.

D.P.: Elég sok olyan sorozatot lehet látni manapság, ami különböző sportágak top klubjainak a mindennapjaiba enged betekintést, ezeket látva igaza van Botinak, hogy a határ a csillagos ég, rengeteg olyan terület van, amit fejlesztenünk kellene. Nyilván ez csak és kizárólag anyagi kérdés, nekünk az a feladatunk, mint klub, hogy a saját lehetőségeinkhez képest a legjobb döntéseket hozzuk meg. Alapelvnek kell lennie, hogy minél idősebb valaki, minél magasabb edzésszámmal dolgozik, annál magasabb szintű legyen a versenyeztetése, illetve a klub annál jobb körülményeket tudjon biztosítani a számára. Ennek a piramisnak a teteje nálunk jelenleg a felnőtt keret és ennek így is kell maradnia, mivel csak úgy van értelme komolyan foglalkozni az utánpótlással, ha tudunk nekik megfelelő jövőképet biztosítani helyben. Az nem fordulhat elő soha, hogy mi magunktól bárkinek is azt mondjuk, hogy figyelj, ha 14 éves leszel, akkor majd el kell menned innen, ha jó játékos akarsz lenni. De a másik oldalról megközelítve az sem fordulhat elő soha, hogy ne adjunk esélyt a felnőttben a legtehetségesebbnek vélt utánpótlás játékosaink számára. Az, hogy be lehet-e tényleg építeni valakit, azt előre nehéz megmondani, de törekedni kell rá. Ezeket leírni nagyon könnyű, végigvinni nem olyan egyszerű sem játékosnak, sem edzőnek, sem szülőnek, sem klubnak. Építenünk kell a helyi, környékbeli játékosokra, de egyúttal látni kell, hogy legkésőbb serdülő korosztályban évente 2-3 játékost igazolnunk kell, lehetőleg posztra, lehetőleg minőséget. Ehhez már modern kifejezéssel játékosmegfigyelők kellenének, ahogy a nagyobb klubjainknál már vannak is ilyen pozíciók. Nálunk ilyen jelenleg nincs és nem is lesz a közeljövőben, de az adatbázisunkat szélesíteni kell. Jelenleg a magyar férfi felnőtt első és másodosztályát tudjuk lefedni, de célunk, hogy kiterjesszük ezt a serdülő és az ifi bajnokság elő osztályára. Emellett a konditermbe még egy gépnek van hely, azt kell majd jól kiválasztanunk, illetve számítástechnikai eszközökben is gondolkodunk. Újra kell idén indítanunk a COVID miatt megszakadt ovikézi programunkat, folynak erről az egyeztetések, reményeink szerint októberben kezdeni tudunk. A helyi és a környékbeli általános iskolákkal szorosabb kapcsolatot kell ápolnunk, illetve a legtöbb esetben egyáltalán fel kell vennünk velük a kapcsolatot, szélesítenünk kell a bázist, amire a legnagyobb részt támaszkodni tudunk. A fentiek nem fonak egyik napról a másikra vagy egyik évről a másikra megvalósulni, de minden évben valamiben kell fejlődni, valamiben kell változtatni, különben lemaradunk egyrészt a konkurenciától másrészt a saját igényeinktől. Szerintem a mai 10 éveseknek jóval több lehetőséget, magasabb szintet tudunk biztosítani, mint amikor a Csörgő és Sárosi féle korosztály volt 10 éves. Rengeteg dolgot velük próbáltunk ki, sok utat velük tapostunk ki, amikről bebizonyosodott, hogy működnek. Ez jó dolog, hogy láthatóan fejlődött a klub, de ez a minimum elvárás magunkkal szemben, hogy fejlődjünk, mint klub. Reméljük, hogy leszünk olyan erősek, hogy ne kelljen mindig kötéltáncot járni, hogy 1-1 szezon ne mindig mindent vagy semmit elven kezdődjön és menjen végig, szeretnénk jobban tervezhetőek lenni.

Köszönjük az interjút, sok sikert a csapataitoknak! Hajrá MKC!

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Kategóriák: CsapatokFelnőtt csapat